close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
چمن و چمن کاری

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 21
 • کل نظرات : 6
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 57
 • بازديد ديروز : 10
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 76
 • بازديد ماه : 186
 • بازديد سال : 186
 • بازديد کلي : 18,645
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.234.114.202
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

چمن در لغت به معنی سبزه زار، مرغزار و زمین سبز و خرم می‌باشد.

دید کلی

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی و زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهای گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای30درجه سانتیگراد) دارند. چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود. 

مراحل مختلف چمن کاری

آماده کردن زمین چمن

اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح اضافه کردن کودههای حیوانی بسیار مناسب است. در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد. 

نحوه کاشت بذر چمن

هنگام کاشت بذر باید توجه کرد که توزیع آن به صورت یکنواخت باشد تا چمن یکدست سبز شود. کاشت بذر نباید در روز طوفانی صورت گیرد. کاشت بذر به دو صورت می‌باشد. کاشت با دستگاه بذرپاش و کاشت دستی به صورت پاشش بذر. ابتدا زمین باید به چند قطعه مساوی تقسیم شود و بذر را نیز متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشی می‌شود. عمق کاشت بذر نیم تا یک سانتیمتر است و یا اینکه بذر را به دو قسمت تقسیم کرده ، نیمی از آن را در یک جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول کشت می‌کنند. بعد از کاشت ، با شن کش بذر را به زیر خاک قرار می‌دهیم و پس از اینکار روی بذر را با کود دامی پوسیده می‌پوشانیم. 

مراقبت‌های زراعی چمن

چگونه چمن را کوتاه کنید:
برای شروع، چمن خود را در حدود 7.5 سانتی‌متر بلند نگاه دارید. هر چه چمن بلند‌تر است نور بیشتری جذب می‌کند که باعث می‌شود ریشه‌ای قوی‌تر داشته باشد و در نتیجه شما چمنی پر‌تر داشته باشید. چمن‌های بلند‌تر علف‌های هرز را مخفی و حتی نابود می‌کنند، رطوبت بیشتر در چمن می‌ماند و چمن در برابر یک سری از آفات بیشتر مقاومت می‌کند.
با وجود اینکه چمن تمایل زیادی به کوتاه شدن دارد اما برنامه کوتاه کردن چمن را منظم انجام ندهید و به شیوه‌ای بی‌برنامه چمن‌ها را کوتاه کنید. در عوض چند نکته کوچک را رعایت کنید. از تیز بودن تیغه‌های چمن زن مطمئن شوید، زیرا برش خراب، احتمال ابتلای چمن به بیماری و آفت را بیشتر می‌کند. سعی کنید چمن را در اوایل غروب، هنگامی که هوا خنک‌تر و چمن خشک است، کوتاه کنید. زیرا گرما باعث استرس و فشار بر چمن می‌شود و در آخر، هیچگاه بیشتر از 1.3 طول چمن را به یکباره کوتاه نکنید.
پس از چمن زدن، بریده‌های چمن را در‌‌ همان مکان‌‌ رها کنید، این کار در تقویت چمن و نگهداری رطوبت آن نقش بسزایی ایفاء می‌کند.
برای انتخاب چمن زن، نوع برقی یا مکانیکی آن را انتخاب کنید و سعی کنید از چمن زن‌های بنزین‌سوز یا گازوئیلی استفاده نکنید.

آبیاری
زمانی چمن را آبیاری کنید که احساس کنید سبزی آن زدوده شده و زمانی که آن را فشار می‌دهید بیش از چند ثانیه طول بکشد تا به حالت اولیه خود برگردد. چمن‌هایی که به خوبی سیراب می‌شوند و همچنین بطور برنامه‌ریزی‌شده‌ای آبیاری می‌شوند، ریشه عمیقتری دارند و در مواقع کم‌آبی مقاوم‌تر هستند.
بیشتر چمن‌ها احتیاج به کمتر از 2.5 سانتی‌متر آب در هفته دارند. برای تنظیم میزانی که لازم است آبیاری کنید، می‌توانید قبل از آبیاری یا روشن کردن فواره‌های خود، ظروفی را در نقاط مختلف چمن قرار دهید و سپس آبیاری را آغاز کرده و بررسی کنید که به چه میزان آبیاری نیاز دارید.
دقت کنید که طولانی کردن آبیاری باعث کاهش فرایند بخار شدن آب می‌شود و باعث می‌شود که آب بیشتری جذب شود. آب پاش‌هایی که آب را به صورت پودر می‌پاشند برای آبیاری بسیار مناسبند. با این آب پاش‌ها تا ۲ برابر در مصرف آب صرفه جویی می‌کنید. برای صرفه جویی بیشتر، می‌توانید در ساعات اولیه روز آبیاری کنید از آبیاری شبانه بپرهیزید زیرا باعث بوجود آمدن قارچ می‌شود.
چمن‌های کوتاه و حالت داده، آب را به سختی جذب می‌کنند. در حالیکه چمن‌ها معمولاً بیش از ۹۰ % آب را جذب می‌کنند.
برای تنظیم میزان مواد آلی خاک، شما می‌توانید از مواد تغذیه‌ای که به آرامی مواد خود را آزاد می‌کنند استفاده کنید. در مورد میزان PH خاک، غالب چمن‌ها به PH بین 6.5 تا ۷ احتیاج دارند. می‌توانید برای تنظیم میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک از لیمو یا سولفور استفاده کنید.
از مواد تغذیه‌ای تنها در فصل رشد استفاده کنید. چمن‌های فصل خنک را در بهار و پاییز تغذیه کنید و چمن‌های فصل گرم را در اواخر بهار و تابستان.
تغذیه بیش از حد می‌تواند ساختار اصلی چمن را از بین ببرد و مجبور شوید چمن‌ها را بیشتر کوتاه کنید. بطور معمول ۸ هفته بین هر تغذیه فاصله لازم است.

مبارزه با علفهای هرز و بیماریها

غلطک زدن چمن: اصولأ غلطک زنی بعد از فصل زمستان صورت می‌گیرد چون یخبندان در مناطق سردسیر باعث بالا آمدن چمن از خاک شده و ریشه‌های آن از خاک جدا می‌گردند. غلطک زدن باعث ایجاد تماس مجدد و تثبیت چمن می‌گردد.

زردی چمن: زردی چمن ممکن است در اثر کمبود ازت باشد.

عمل مبارزه با علف های هرز چمن از زمان تهیة زمین آغاز می شد، بدین معنی که در موقع تهیة زمین، کلیة ریشه های گیاهان هرز را هنگام شخم یا بیل زدن و سایر عملیات تهیة زمین به هر ترتیبی که ممکن بود از خاک خارج می نمودند و پس از سبز شدن چمن، دو تا سه مرتبه علف های هرز را وجین می نمودند. به طور کلی بذور علف های هرز و خودرو، توسط آب، کودهای دامی، باد و آلوده بودن بذر چمن انتشار میابند و پس از مدت کوتاهی گاهی هم زمان با رشد بذور چمن موجب تخریب و نابودی چمن می شوند.
علف های هرز چمن بر دو نوع می باشند:
1- گیاهان هرزی که یک ساله بوده و اگر از دانه بستن آن ها جلوگیری می شد از بین می رفتند. چیدن مکرر چمن ها از دانه بستن علف های مزبور جلوگیری می نمود.
2- نباتات هرز دائمی بر دو نوع بودند:
- نباتاتی با ریشه های عمقی مانند گل قاصد که حتماً باید با دست کنده می شدند و یا به وسیلة مواد شیمیایی از بین می رفتند.
- نوع دیگر، دارای ریشه های افشان بودند(مانند مینا چمنی) که با آن ها با علف کش های انتخابی مبارزه می نمودیم.
اما بعضی از گیاهان خانوادة گرامینه از گیاهان هرز محسوب می شدند و آن ها را با چاقو ریشه کن می نمودیم و یا چمن ها را کوتاه چین می کردیم تا مرکز نموی این گیاهان قطع شده و از بین می رفتند.
در کل در برنامة مسؤلین در نظر گرفته شده بود که علف های هرز موجود در چمن و پارک ها و فضاهای سبز منطقه قبل از به گل نشستن از زمین خارج و ریشه کن شوند. زیرا پس از گل و تخم بستن، تخم های رسیده مجدداً پراکنده شده و آلودگی مجدد را پدید می آوردند.
عمده ترین بیماری چمن نوعی قارچ به نام زنگ است که معمولاً در روزهای گرم تابستان و هنگامی که رطوبت خاک زیاد است بروز می نماید، بیماری مزبور موجب می شود چمن قطعه قطعه به رنگ زرد در آمده و سوخته جلوه نماید، همچنین برخی از بیماری های قارچی خاکزی در اثر رطوبت زیاد خاک، آبیاری زیاده از حد، یا فقدان زه کشی موجب پوسیدگی و زردی و خشکیدگی چمن می گردند. برای مبارزه با زنگ چمن از علف کش زینب استفاده می شود که خوشبختانه به علت رسیدگی و تدبیر صحیح مسؤلین، گیاهان و چمن های منطقه دچار هیچ بیماری و مشکلی نمی باشند.

کاربردچمن

به عنوان زمینه در برنامه فضای سبز استفاده از رنگ سبز چمن که باعث بهتر دیده شدن سایر گیاهان می‌شود. 

چمن مکان مناسبی برای بازی بچه‌ها می‌باشد.

چمن در زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.

چمن به عنوان یک جز از گیاهان زینتی فضاهای سبز محسوب می‌گردد.

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

درباره ما

شرکت احتشام گستر پارس سال 1387 در شیراز تاسیس و در زمینه های زیر مشغول فعالیت می باشد: خدمات فضای سبز - تعمیر و نگهداری از تاسیسات - خدمات عمومی - خدمات عمرانی - مشاوره تغذیه گیاهی و توصیه کودی - مشاوره اصلاح خاک.