close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
تکنیک های باغبانی پاییز و زمستان

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 21
 • کل نظرات : 6
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 10
 • بازديد ديروز : 10
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 0
 • بازديد هفته : 29
 • بازديد ماه : 139
 • بازديد سال : 139
 • بازديد کلي : 18,598
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.234.114.202
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

تکنیک های باغبانی در پاییز و زمستان
این مرحله از زمان، آماده نمودن باغ برای رویارویی با هوای نامساعد است. ابتدا از سالم بودن کلیه تجهیزات باغ و محوطه اطمینان حاصل کرده و از آن ها در برابر باد و باران مراقبت نمایید.
باغچه ها و حاشیه ها
انتقال گیاهان چندساله علفی حساس، به گلدان

چند ساله های حساس به سرما نظیر شمعدانی ها، فوشیا ها و مارگریت ها می بایست قبل از آغاز اولین یخبندان در زمستان از زمین اصلی خارج و داخل گلدان قرار گرفته و به گلخانه منتقل شوند. اگر به اندازه کافی فضا ندارید در عوض قلمه تهیه نمایید.

خارج نمودن پیاز های حساس از زمین
در مناطق سرد بویژه مناطقی که خاک سنگین دارند، پیاز های حساس مانند گلایول ها پیش از شروع یخبندان می بایست از زمین خارج و خشک شده و در جایی محفوظ از سرما نگهداری شوند. بهتر است هر چند هفته یکبار از لحاظ پوسیدگی بررسی شوند.
مراقبت از برخی بوته ها
برخی از گیا هان بوته ای مقاومت نسبی به سرما دارند که بسته به منطقه ای است که در آن زندگی می کنید. گیاهان بو ته ای حساس و مقاوم به سرما را در وضعیتی با لایه ای از شبکه بادشکن به صورت خطی با پارچه یا نایلون مخصوص که بوسیله میله هایی محکم نگه داشته شده اند، محافظت نمایید.
بستن گیاهان آویز
کلیه بوته ها بررسی و لازم است تا بسته شوند. از بوته های نه چندان مقاوم مانند یاس بنفش وحشی(کینوتوس) با دو لایه از پارچه مخصوص محافظت نمایید. گیاهان بالا رونده به لایه ای عایق از برگ و پوشال که در مکانی با شبکه ای توری با مش ریز نگهداری شده باشند، احتیاج خواهند داشت.
هرس
شاخه های دراز و آویزان بوته های رز در قسمت هایی که در معرض تابش هستند می بایست در حدود یک سوم شاخه جهت جلوگیری از سستی ریشه ها قطع و هرس شوند. هرس زمستانه پیچ گلیسین – کلیه ساقه های هر سه گروه پیچ کلماتیس.
گیاهان جدید
فصل خواب زمان ایده آلی برای کاشت درختان، بوته ها و گیاهان پرچینی ریشه لخت است.
محافظت از گلدان ها
فقط گلدان هایی که به یخزدگی مقاوم هستند را طی زمستان بیرون ها نمایید. دیگر گلدان ها و نیز گیاهان حساسی که داخل آنها رشد نموده اند ممکن است در مناطق سردتر احتیاج به نگهداری داشته باشند. بدین منظور گلدان ها را بوسیله نایلون های پلی اتیلنی حباب دار جهت جلوگیری از یخ زدگی کمپوست، بسته بندی و از گیاهان بوسیله دو لایه از پارچه مخصوص محافظت نمایید. فضایی خالی برای آبیاری گیاهان همیشه سبز در نظر بگیرید.
پیچیدن و بسته بندی مخروطیان
گونه های مخروطیان را بوسیله بستن شبکه توری و یا قطعه ای از ریسمان به دور آنها از باز و تا شدن شاخه ها بواسطه بارش برف سنگین، محافظت نمایید. مخروطیان پرچینی نیز می بایست قبل از اینکه شاخه هایشان آسیب ببیند، برف تکانی شوند.
بررسی تیرک های قیم و بندها
اکثر گیاهان بالارونده و بسیاری از درختان می بایست به تیرک های نگهدارنده (قیم) بسته شوند. این گروه از گیاهان را در طی زمستان جهت اطمینان از ایمن بودن آن ها وارسی نمایید.
مراقبت از گیاهان باغ صخره ای
رطوبت بیش از حد در زمستان می تواند به گیاهان پرزدار نظیر گیاهان موجود در باغ صخره ای آسیب برساند. می توانید بوسیله پوششی از یک کلاهک در باز و یا صفحه ای شیشه ای که روی پایه ای از آجر نگه داشته شده است از آنها مراقبت نمایید.
پاکسازی بستر تابستان
گیاهان یکساله و فصلی را از باغچه حذف نموده، زمین را شخم زده و برای کشت در بهار آماده نمایید.
چمن ها
اصلاح چمن

اوایل پاییز بهترین زمان جهت انجام دادن عملیات نگهداری چمن نظیر میخ کوبی(سوراخ نمودن) و ایجاد شکاف و همچنین مرمت اساسی چمن ها است.
کوتاه نمودن
آخرین مرتبه چمن زنی را تا هنگامی که رشد چمن متوقف می شود انجام دهید. سپس تجهیزات چمن زنی را قبل از انبار کردن تمیز، سرویس و رسیدگی نمایید.
برگ های خزان شده
در طول فصل پاییز برگ های خزان شده را از روی چمن جمع آوری نمایید تا از خفگی چمن ها در اوایل زمستان جلوگیری شود. هنگامی که زمین چمن خیلی مرطوب و یا یخ زده است از راه رفتن روی آن بپرهیزید.
برکه ها
برکه
ها را  از برگ های خزان شده بوسیله پوششی لز شبکه توری سبک برحذر دارید. کلیه برگ های روی تور را هر چند وقت یکبار جمع آوری نمایید تا از فساد و خزه بستن آب جلوگیری شود.
نظافت پاییزه

گیاهان حاشیه ای را کوتاه نموده اما مراقب باشید که آن ها را با ساقه خالی خیلی کوتاه نکنید. بطوریکه ساقه های کوتاه شده می بایست بالای سطح آب در طی فصل زمستان باقی بمانند.
جلوگیری از یخ زدگی
پمپ برکه یا آبنما را برداشته و آنرا با هیتر مخصوص برکه در پاییز جایگزین نماید. اگر هیتر یا گرمکن برکه نداشتید، حداقل قسمتی از برکه را که ماهی ها باقی مانده اند بوسیله گرم کردن با حفره ای با جریانی از آب گرم یخ زدایی نمایید.
گلخانه
جابجایی گیاهان حساس

درختچه های جنس سیتروس و بوته های داخل گلدان که حساس به سرما هستند را می بایست از محل تابستانه خود در پاسیو به گلخانه ای گرم یا محل مناسب جهت نگهداری انتقال یابند.
حذف پرده سایه انداز (شید)
شید روی سطح گلخانه را برداشته و یا آنرا برای حداکثر نمودن میزان نور وارده به داخل گلخانه در طی فصل زمستان کنار بکشید.
عایق بندی
سطح سقف گلخانه را با نایلون های عایق پلی اتیلن حباب دار بپوشانید تا هزینه گرم نمودن گلخانه کاهش یافته و نیز به حفظ گرمای گلخانه کمک شود. گرم کن یا بخاری گلخانه را از لحاظ وضعیت کار بررسی نمایید. گلخانه هایی که گرم نمی شوند به عایق بندی بیشتری احتیاج دارند.
حذف محصولات
محصولات تابستانه را از گلخانه حذف نموده و بندهای نگهدارنده های گیاهان را پایین آورید. گلدان ها و سایر تجهیزات داخل گلخانه را پاکسازی و گند زدایی نموده تا برای کشت بهاره آماده شوند.
نظافت گلخانه
در روزی معتدل و مساعد در پاییز کلیه اشیای گلخانه را جابجا و تاسیسات، قفسه ها و کف گلخانه را با مواد ضد عفونی مخصوص جهت پیشگیری از حمله آفات و بیماری ها برای پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز فصل زمستان پاک و ضد عفونی نمایید. گلدان های گیاهان باقی مانده و بستر و خاک آنها را تمیز و گند زدایی نمایید. مانند گل ها و برگ های زرد و رنگ پریده، تا به کاهش بروز بیماری های قارچی مولد بوتریتیس در طی زمستان کمک شود.
باغچه سبزیکاری
پیشگیری از بروز مشکلات (آفات و بیماری)

میوه و برگ های به زمین ریخته پای محصولات را جهت جلوگیری از حمله آفات و بیماری ها در طی زمستان که آماده حمله به محصولات در سال بعد می باشند را جمع آوری و پاکسازی نمایید. نوارها یا طناب هایی آغشته به مواد گریسی را به دور تنه درختان میوه ببندید تا مانع بالا رفتن حشرات بی بال ماده که برای تخم گذاری از تنه درختان بالا می روند، شود.
برداشت سبزیجات
محصول نهایی از سبزیجات دانه ای و سالادی مانند کدو و گوجه فرنگی ها را برداشت نمایید. اطراف بوته های گوجه فرنگی پوششی قرارداده تا به میوه ای رسیده کمک گردد و یا آنها را در حالت سبز برداشت نموده تا در جعبه های حاوی پوست موز برسند.
برداشت سیب ها
سیب های دیررس باید هنگامی که آماده برداشت هستند، چیده شود. میوه های بی عیب و نقص و کاملاً رسیده می توانند انبار شوند.
شخم زمستانه
محصولات تابستانه را حذف و پاکسازی نموده و خاک های سنگین خالی را شخم زده و زیر و رو کنید تا یخبندان کلوخه های درشت را شکسته و برای کشت سال آینده آماده کند.
سبزیجات
محصولایی نظیر سیر، میخک، کلم بهاره و بروکلی را در زمینی که به خوبی آماده شده است، بکارید.
گیاهان علفی
گیاهان علفی را جهت استفاده در فصل زمستان در گلدان بکارید.
هرس
هرس زمستانه درختان و بوته ها و میوه ها را تکمیل نمایید.
گیاهان جدید
فصل خواب زمان ایده آلی برای کاشت درختان میوه ریشه لخت، بو ته ها و نی ها است.

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

درباره ما

شرکت احتشام گستر پارس سال 1387 در شیراز تاسیس و در زمینه های زیر مشغول فعالیت می باشد: خدمات فضای سبز - تعمیر و نگهداری از تاسیسات - خدمات عمومی - خدمات عمرانی - مشاوره تغذیه گیاهی و توصیه کودی - مشاوره اصلاح خاک.